kolmapäev, 28. detsember 2016

2017 WRC etapid

Monte Carlo

2017. aastal on WRC-sarjas plaanipäraselt toimumas 13 etappi, millest esimene on neli päeva kestev Monte Carlo ralli, mis algab 19. jaanuaril ja lõpeb 22. jaanuaril. Ralli on väga tehniline ja sõidetakse asfaldil mägises piirkonnas, kus teeolud võivad muutuda väga etteaimamatult.  Sõitjatel tuleb arvestada lume, jää ja kuiva asfaldiga, seda kõike ka ühe kiiruskatse jooksul. Võrreldes 2016 ja 2017. aasta Monte Carlo rallit, suuri muutusi ei toimu ning 85% katsetest on samad, mis 2016. aastal. 

Video: Kokkuvõte 2016. aasta Monte Carlo rallist



Rootsi

Monte Carlo rallile järgneb Rootsi ralli, mis on kolmepäevane ralli ja toimub 9.-12. veebruaril. Ralli kiiruskatsed kulgevad mööda jäiseid lumevallidega vooderdatud metsaradu, nii Rootsis kui Norras. Naastrehvid on selle rallil hädavajalikud ning tagavad sõitjatele libedatel radadel pidavuse. Võrreldes eelneva aasta rallit 2017. aasta ralliga, on uusi kiiruskatseid 58%, lisaks on juurde võetud lõik Hof-Finnskog, mis on täiesti uus ning seal pole kunagi kiiruskatseid toimunud. 

Video: Kokkuvõte 2016. aasta Rootsi rallist


Mehhiko


Erinevalt Monte Carlo ja Rootsi rallist ootavad Mehhiko rallil sõitjaid hoopis teistsugused tingimused.  Sõitjaid ootab sellel rallil ees kuum kruus ja kuum ilm. Temperatuurid ulatuvad keskmiselt 30 kraadini, mis panevad proovile nii auto mootori kui ka sõitja enda. Mehhiko rallil leiab aset ka kiiruskatse, mille kõrgem punkt on 2737 meetril, see on ühtlasi ka hooaja kõrgeim. Sellisel kõrgusel on hõredam õhk ning auto mootor võib kaotada ligi 20%  võimsusest, mis muudab tippkiiruse saavutamise aeglasemaks. Mehhiko ralli toimub 9.-12. märts.

Video: Ülevaade 2016. aasta Mehhiko rallist



Prantsusmaa 

Järgmiseks etapiks on neljakordse maailmameistri Sebastian Ogieri koduralli  ehk Prantsusmaa ralli. Ralli kestab kolm päeva ja toimub 6.-9. aprillil. Nagu Monte Carlo on ka Prantsusmaa ralli asfaldiralli ning väga tehniline, seda rallit kutsutakse ka 'The Rally of 10000 corners' ehk 10000 kurvi ralliks. Kitsad teed ei anna armu ühelegi veale ning hoiavad kogu katse vältel pinge üleval. Väiksemgi käevääratus võib endaga kaasa tuua kokkupõrke kaljuseinaga või järsult nõlvalt alla veeremise. Võrreldes 2016. aasta etapiga on muutunud ralli kuupäev, ralli on tõstetud septembrist aprilli ning on ka lühendatud mitmeid kiiruskatseid.

Video: Prantsusmaa ralli ohtlikud rajad



Argentiina

Peatselt pärast Prantsusmaa rallit peavad sõitjad ennast ümberlülitama, sest Argentiina ralli toimub vähem kui kuu aega hiljem ehk, siis 27.-30. aprillil. Argentiina rallil tuleb sõitjatel uute oludega kiirelt kohaneda, kuna teed on seal väga vaheldusrikkad, kord pehmed ja liivased, kuid siis juba kivised ja kruusased. Lahtise liivaga ja pehmetele teedele tulevad juba peale esimest läbimist rööpad ja hiljem teisel läbimisel on väljasõitmisoht suurem. Varasügisene aeg võib argentiinas kaasa tuua udu ja mägedes ka jää, millele tuleb sõitjal kiirelt reageerida.

Video: Ülevaade 2016. aasta Argentiina rallist



Portugal

Järgmiseks on Portugali ralli, mida on viiel korral ka nimetatud maailma kõige paremaks ralliks. See toimub kuu pärast Argentiina rallit 18.-21. mail. Portugali ralli on mõnel määral sarnane Argentiina rallile, teeolud on liivased ja rööpad tekivad kiirelt. Tähtsaim küsimus tiimile ja mehhaanikutele on, kas pehmed või kõvad rehvid, rehvid peavad olema sellised, mis tagavad hea pidavuse ning kuluvad vähe, et kõik katsed oleksid läbitavad. Tekkinud rööpad ja lahtised suured kivid nõuavad, et tiimid tõstaksid autode kereasendit piisavalt kõrgele, et vältida mehaanilisi vigu.

Video: Tänaku ja Paddoni väljasõidud 2016. aasta Portugali rallil


Itaalia

Kiirete ja kitsate teedega raputab sõitjaid Itaalia ralli, mis toimub 8.-11. juunil Sardiinia saarel. Kitsad ning puude ja põõsastega ääristatud teed ei jäta ruumi vigade tegemiseks ning  ligi 30 kraadine kuumus paneb  proovile auto mootori ning käigukasti.  See on keeruline ralli ning nõuab sõitjatelt pingutusi, eespool startijatele on veel miinuseks ka õhuke kiht lahtist kruusa, mis muudab tee väga libedaks ja muudab need sõitjad kui teepuhastajateks. Ka tagapool startijatel pole lihtne, liivane pinnas on pehme ja rööpad tekivad väga lihtsasti. 

Video: 2016. aasta Itaalia ralli tipphetked



Poola

2016. aasta kõige dramaatilisem ning ärajäämisohus olnud ralli, on siiski ka 2017. aasta WRC-sarja kalendris ning  on plaanitud toimuma 29. juuni kuni 2, juuli. See on üks vanematest rallidest ning see  toimub 74-ndat korda. See on väga kiire kruusaralli, kiiruskatsetel sõidetavad teed sarnanevad suuresti eesti teedega.  Poola ralli on olnud eesti sõitjale Ott Tänakule siiani parima tulemusega ralli, kus ta hoidis esimest kohta kuni ralli eelviimase katseni, kuid  rehvipurunemise tõttu lõpetas ralli teisena.  Ralli on tuntud ka sealsete rohkete trampliinide ehk hüpete poolest.  

Video: Poola ralli 2016





Soome

Kuu pärast Poola rallit on Soome ralli, mis toimub 27.-30. juulil. See on ralli, kus legend peab olema perfektne, sest iga hüppe ja kurvi taga ootab sõitjaid ees uus väljakutse. Soome ralli on üks keerulisemaid rallisid kaardilugejatele, kuna kiirused on väga suured, on neil raske kaardilugemisega järjel püsida ja kui kaardilugeja eksib, on ka õnnetus lihtne tulema. Kiiruskatsed kulgevad mõõda metsateid, milles esineb nii laiemaid ja kiiremaid kui ka kitsamaid ja tehnilisemaid lõike. Soomes sõites peab kõigeks valmis olema. Seda rallit on ka nimetatud 1000 järve ralliks 1973. aastast.

Video: Ülevaade Soome rallist 2016 


Saksamaa

Pikkadele kruusarallidele toob vaheldust asfaldil kulgev Saksamaa ralli. Ralli toimub suve lõpu poole, 17.-20. augustil. Sellel rallil mängivad suurt rolli turvaautod, mis lähevad rajale vahetult enne võistlusautosid, turvaautode ülesanne on hoida sõitjaid kursis pinnase ja ilmastikuolude suhtes.  Ettearvamatu ilm mägedes muudab rehvide valiku väga keeruliseks. 

Video: Saksamaa ralli top 5 tipphetke



Hispaania

Ainukese segapinnasega etapi kohta täidab WRC-sarjas Hispaania ralli, kus kahe asfaldpinnasega rallipäevade vahel on ka kruusateedega päev. Ralli toimub 5.-8. oktoobril. See on keeruline ralli, eriti sõitjatele, kuna peavad üleöö kohanema uue teepinnasega ning ka tiim peab auto muutma asfaldinõuetelt kruusanõuetele vastavaks masinaks. Kiire ning sile asfalt muudab kiiruskatsed ringraja sarnasteks.

Video: Hispaania ralli 2016, Mikkelseni väljasõit


Suurbritannia

WRC-sarja eelviimaseks etapiks on Suurbritannia ralli, mis toimub 26.-29.oktoobril. Kiired, puudega ümbritsetud rajad pole küll tehniliselt rasked, kuid neid raskendavad ilmastikutingimused. Rajad on tihtipeale väga mudased, porised ja libedad. Ettearvamatu ilm võib endaga kaasa tuua vihma, lund, udu kui ka jäidet. Mitmete kiiruskatseteid ümbristevad ka palkide kuhjad, mida sõitjad peaksid iga hinna eest vältima, sest kokkupõrge võib olla eluohtlik.

Video: 5-7 kiiruskatse tipphetked, Suurbritannia ralli 2016



Austraalia

Viimaseks WRC-sarja etapiks on Austraalia ralli, mida iseloomustavad sõnad kiire, kuum ja liivane.  Ralli toimub 16.-19.novembril. Kiiruskatseid on sellel rallil väga erinevaid, mõned kitsad ja kurvilised ning teised voolavad ja kiired.  Paljudel kiiruskatsetel tuleb sõita läbi tiheda vihmametsa ning lehtede vahelt läbi kumav madal päike hommikul ja õhtul, tekitab sõites strobo efekti, mis mõnel määral häirib sõitjaid.

Video: Ülevaade 2016. aasta Austraalia rallist







Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar